- This topic has 625 replies, 90 voices, and was last updated 11 years, 7 months ago by
MrsBing.
-
CreatorTopic
-
February 6, 2014 at 9:59 pm #183480
-
AuthorReplies
-
May 17, 2014 at 4:39 pm #558336
greenfishMember@DeterminedCPA…. so what is the easiest way to get the weighted average solution for that problem?
May 17, 2014 at 5:34 pm #558337
MrsBingMemberI am so upset with the prometric website. I've been checking regularly to see if a May 31st day is available. I finally found one 5 minutes ago, so I tried to reschedule. As I'm filling out everything and hit the next button it says my session is expired and to start over. I start over and the appointment is now gone. 🙁
Becker, Wiley Test Bank, and Ninja 10 Point Combo!
FAR: 89
REG: 87
AUD: 92
BEC: 75
Ethics: 90Licensed Arizona CPA
May 17, 2014 at 5:40 pm #558338
AnonymousInactiveKeep trying MrsBing..there are bound to be more people canceling there tests…especially in the next week. Good luck to all those taking the exam this week. Let's make this weekend productive!!!
May 17, 2014 at 5:43 pm #558339
Lucky11189ParticipantMrs. Bing.
That has happened to me…sometimes it's not available because I'm assuming the site is still trying to reset from when you tried to sign up…keep checking.
I have gotten it a few minutes later!
FAR- 84 (August 2014)
REG- 85 (November 2013)
AUD- 85 (January 2014)
BEC- 83 (May 2014)May 17, 2014 at 6:05 pm #558340
Determined CPAParticipantgreenfish – for questions like this, I always set it up the same
WA – 2 step
1. units complete
2. ending wip * % complete
1. 92,000
2. $21,600 (24,000*.90 (materials))
Totals $113,600 Equivalent Units
For WA, you always want to divide the equivalent units you just found by BOTH current and beginning costs
54,560 + 468,800 (both current and beginning costs for materials only, since that is what the questions asks)
divided by
113,600
522,560/113,600=4.60
If they asked for WA for conversion costs instead of materials, you would set it up the same but take 40% of your ending inventory and divided your equivalent units by 20,320+15,240+182,880+391,160 (since conversion costs = DL + MOH)
A - 75
B - 78 God is good.
F - 77 Answered prayers.
R - 84! Done!!Paperwork sent - waiting for license!!
Still on a cloud and in shock. Through God, all things will happen.May 17, 2014 at 7:56 pm #558341
Jsingh23MemberDetermined-CPA
Great point of view…def agree with you.
Miss Bing- I am using WIley CPA Excel 2014 and I assumed they were both one in the same….but I'm not really sure.
AUDIT-89
BEC-83
REG-78
FAR- April 19May 17, 2014 at 9:55 pm #558342
scarletknight91MemberChemKing uses a standard costing system in the manufacture of its single product. The 35,000 units of raw material in inventory were purchased for $105,000, and two units of raw material are required to produce one unit of final product. In November, the company produced 12,000 units of product. The standard allowed for material was $60,000, and there was an unfavorable quantity variance of $2,500.
The materials price variance for the units used in November was:
a. $11,000 unfavorable.
b. $2,500 favorable.
c. $2,500 unfavorable.
d. $12,500 unfavorable.
where in the becker book did they ever talk about a materials price variance for units USED, they talked about the price variance for units PURCHASED but i never saw units used. can anyone point me to the page this was explained on in the becker book?
FAR: PASSED
REG: PASSED
AUD: PASSED
BEC: PASSEDDONE
May 17, 2014 at 9:57 pm #558343
MrsBingMemberI was just able to reschedule for the 31st :).
@jsingh, I just sighed up for the 2 week free trial for CPA Excel, and it doesn't look like it comes with the test bank. So, I guess I'm just going to purchase the NINJA MCQs.
Becker, Wiley Test Bank, and Ninja 10 Point Combo!
FAR: 89
REG: 87
AUD: 92
BEC: 75
Ethics: 90Licensed Arizona CPA
May 17, 2014 at 10:01 pm #558344
Determined CPAParticipantMrsBing – good feeling, right? I rescheduled yesterday from the 23 to the 31! Extra time to master variance (is that possible??). Good luck!
A - 75
B - 78 God is good.
F - 77 Answered prayers.
R - 84! Done!!Paperwork sent - waiting for license!!
Still on a cloud and in shock. Through God, all things will happen.May 17, 2014 at 10:01 pm #558345
Determined CPAParticipantA - 75
B - 78 God is good.
F - 77 Answered prayers.
R - 84! Done!!Paperwork sent - waiting for license!!
Still on a cloud and in shock. Through God, all things will happen.May 18, 2014 at 6:32 pm #558346
j.fordMember@ Scarlett Knight – I am using CPA excel so I am not sure where you would find this in Becker. However, the below are the formula's you would need to use.
Quantity Variance = Standard Price * (Actual Quantity – Standard Quantity)
Price Variance = Actual Quantity * (Actual Price – Standard Price)
This is how I worked through it:
Standard Cost =$60k
Standard Quantiy = 24k (12k units * 2 raw material)
Standard Price = $2.50
$2500 = $2.50*(Actual Quantity-24000)
Actual Quantity=25,000
Price Variance = 25,000*($3.00-$2.50)
Price Variance = 12,500 unfavorable
****Actual Price = 35k @ $105k = $3.00 per unit of raw materials
May 18, 2014 at 6:43 pm #558347
scarletknight91MemberMay 18, 2014 at 6:54 pm #558348
j.fordMember@ ScarletKnight – here is a simialer example from CPA Excel **** formatting not the best when copying
Virgil Corp. uses a standard cost system. In May, Virgil purchased and used 17,500 pounds of materials at a cost of $70,000. The materials usage variance was $2,500 unfavorable, and the standard materials allowed for May production was 17,000 pounds. What was the materials price variance for May?
A. $17,500 favorable. <—-correct answer
B. $17,500 unfavorable.
C. $15,000 favorable.
D. $15,000 unfavorable.
This answer is correct. Using the model suggested in the study text to perform the calculations:
Units Price/Unit Total
Standard Costs 17,000 lbs. x Std. Price = ???
Actual Costs 17,500 lbs. x $4.00* = $70,000
Differences (500) lbs. ??? ???
*Actual Price = $70,000/17,500 lbs. = $4.00
Usage variance = ($2,500) = Difference in Units x Std. Price
= (500) x Std. Price
Std. Price = ($2,500) / (500) = $5.00 per unit
Substituting the standard price into the previous calculation, we now have:
Units Price/Unit Total
Standard Costs 17,000 lbs. x $5.00 = $85,000
Actual Costs 17,500 lbs. x $4.00* = $70,000
Differences (500) lbs. $1.00 $15,000
Price variance = Difference in Price x Actual Quantity Used =
$1.00 x 17,500 = 17,500 favorable various
Check: Usage Variance + Price Variance = Total Difference in Costs
($2,500) + $17,500 = $15,000
May 18, 2014 at 7:07 pm #558349
taxman89ParticipantThe Look Company is considering an investment that would require an initial investment of $120,000. The investment would provide cash inflows of $20,000 per year for 10 years, starting one year from today. Look is trying to compute the internal rate of return for this investment.
On the line for 10 periods on the present value of an annuity factor table, the factor is 6.145 for 10%. If the hurdle rate for acceptable projects is 10%, will the project be accepted?
A. Yes
B. No
C. The internal rate of return is equal to the hurdle rate.
D. Cannot be determined from information given
ok so the way i was thinking this through was the 20k times the annuity factor =122900 (20000 * 6.145). so the easy answer would be yes because 122900>120000. (which was the answer).
I was thinking that since the inflows dont start for a year you would need to discount that 122900 1 year to get the correct npv which would make it 111727 (122900/1.1)
can anyone tell me why jeff is right and i dont discount it for that additional year?
Aud-75 3x I knew i never liked you
Bec-77 1x being in the bubble is stressful
Reg-82 4x its not me its you...and no we cant be friends
Far-78 1x easiest sectionMay 18, 2014 at 7:19 pm #558350 -
AuthorReplies
- The topic ‘[Q2] BEC Study Group 2014 - Page 32’ is closed to new replies.
