Process Costing is not too difficult. The toughest part is calculating the equivalent units in FIFO vs. Weighted Average. Under FIFIO, whatever percentage of beginning inventory that you did not finish last period is included in this period's equivalent units. For example, 100 units of beginning inventory is 70% complete in regards to conversion costs, 30 units (100 * (1-0.7)) is included in this period's equivalent units. You calculate units started and completed by taking the amount transferred out, and subtracting whatever was in beginning inventory (since conceptually you are transferring those units out first). So going with our example, say you transfer out 150 units. Units started and completed would be 50 (150 minus the 100 in ending inventory). Started and completed will always be 100% complete since they're being transferred out of work in process. When it comes to ending inventory, just multiply the number of units by percent complete. So if you have 60 units that are 20% complete, you have 12 units in ending inventory. So total equivalent units would be 92 (30 + 50 + 12)
The only difference in weighted average equivalent units is you don't need to worry about what was in beginning inventory. You add units transferred out to number of units in ending inventory times percent complete. To go with the example from above, we transferred out 150 units. We don't care if the units were from this period or last period, they are all included in equivalent units. The ending inventory is still calculated the same way (60 * 20% complete = 12). So equivalent units under the weighted-average method is 162 (150 transferred out + 12 in ending inventory)
The other big difference is that FIFO does not include prior period costs in the calculationof Cost per Equivalent Unit but Weighted Average does. So let's say there were $10,000 of conversion costs last period and $7,500 this period. Cost per equivalent units over FIFO would be $7,500 / 92 units or $81.52 per unit. Under Weighted average it would be (10,000 prior period + 7,500 this period) / 162 units = $108.02 per unit. So the major difference between the two methods is how prior periods are treated.
BEC - 90 PASSED
FAR - 84 PASSED
AUD - 93 PASSED
REG - 84 PASSED
I DID IT!!!!
Using Becker Self-Study
"If we were put here to carry a great weight, then the very things we hate are here to build those muscles."